Dzisiaj robimy mega przegląd tego co mam warsztacie. Elektronarzędzia z każdej półki cenowej. Czerwone, zielone, żółte, czerwone, pomarańczowe. Wszystkie znacie, a przynajmniej kojarzycie. Które kupić? Które omijać? Czy warto kupować tanie elektronarzędzia?
Film NIE JEST sponsorowany przez żadnego producenta.
Opowiem o:
Einhell:
– Einhell wkrętarka udarowa te-cd 18 li
– Einhell szlifierka minośrodowa te-rs 18 li
– Einhell Piła tarczowa te-cs 18/165 – 1 li
Osobiście posiadam budżetowego dewalta i jestem bardzo zadowolony, przeżyła całą budowę domu i upadek z 4 metrów przy więźbie dachowej i dalej kręci. Mam też budżetową dedre 35nm i nie mogę powiedzieć że jest zła, do gk nawet lepsza bo sporo lżejsza od dewalta ale były czynności z którymi by sobie nie poradziła.
Jak dla osoby która testuje narzędzia zalecam douczenie się z elektrotechniki. O pojęciach jak napięcie, natężenie, pojemność akumulatorów i ich wydatek prądowy.
Festool trochę przerost formy nad treścią inni producenci też mają porządny sprzętu nie za takie pieniądze i też dają rade. Dla stolarki jak najbardziej.
Pracowałem festoolem, Makitą, Metabo, DeWalt Bosch, Milwaukee i oczywiście marketowcami. Festol na całkowicie nie adekwatnie zawyżoną cenę. Kupują je raczej ludzie którzy chcą poczuć się lepiej niż efektywnie pracować. Nie ma w festoolu NICZEGO co deklasuje konkurencję, są to bardzo dobrze wykonane elektronarzędzia które powinny kosztować 1/2 ceny czyli tak jak wszystkie marki uważane za profesjonalne. Nie wiem jak jest z Hilti bo nie używałem ale podejrzewam że w tym przypadku jest podobnie jak z festoolem.
bzdury, większość narzędzi działa na tych samych podzespołach. Chcesz sobie złożyć narzędzie i wprowadzić na rynek proszę bardzo, ale nie możesz podskoczyć wyżej tych co dyktują rynek. Więc firmy czołowe to zwykli bandyci a nie łoł. Jak nie rozumiesz to się dowiedz co to wojny patentowe
Dodam jeszcze że batero od Boscha professional pasuje do Makity co prawda nie wskakuje w zatrzask ale do sprzętów stacjonarnych jak radio czy naświetlacz się nadaje. Pozdrawiam
kompatybilność akumulatorów to np. Bosch + Wurth jest kompatybilny ze sobą, podobnie praski akumulatorowe niektóre korzystają z aku Makity. Ogólnie (niestety) nie ma standardu i trzeba od początku iść w jedną markę i system (w przypadku Makita 12V i 18V najbardziej popularne).
Chciałbym zaznaczyć że Ah mają wpływ tylko na długość pracy. Nie mają żadnego wpływu na moc… Masz 18v to masz 14.4 itp. Nie mieszaj ludziom w głowach. Taka szlifierka np. bedzie działać tak samo na baterie 1.3 jak i na 6 Ah różnica tylko w czasie pracy.
AEG to firma córka Milwaukee tak samo jak Ryobi. W zielonych testują elektronarzędzia jak się sprawdzą i przyjmą na rynku to wtedy Milwaukee wypuszcza swoje. Ja pracuje jako monter używam sprzętu Milwaukee, elektronarzędzia oraz system pakowania i jestem zadowolony. Mam też np. sprzęt z Bosch Professional wkrętak Go 2 jest mega. Już raczej idę w jeden system bateryjny także raczej nie będę zmieniał. Co powiesz na temat elektronarzędzi Makity?
Nie żebym się czepiał. Ale argument typu "W każdych tyvh narzędziach czegoś mi brakowało, a kurde tutaj można by to inaczej zrobić – ale co ?" czy kolejny "A to kurde jest tak a to mogłoby być tak – znowu nie wiadomo o czym mówisz". Jestem tu pierwszy raz i uważam te 35 min. za zmarnowany czas, mało tego… mam wrażenie, że sponsoring Festool'a się zgadza. Ominąłeś wiele mocnych marek które są obok albo i wyżej np. DeWalta. Jak dla mnie żadnych przeważających argumentów nie podałeś. Probówaleś powiedzieć o wszystkim a powiedziałeś jedynie "festool jest kozak wszystko inne to średniowiecze".
Przy Festoolu warto tez wspomnieć, że przed upływem 3 lat gwarancji można za darmo wysłać narzędzia na przegląd, wyczyszczenie i przy narzędziach akumulatorowych sprawdzają poziom zużycia akumulatorów. Jeżeli spadną poniżej jakiejś wydajności to akumulator zostanie wymieniony. Tak samo inne podzespoły, jeżeli są zużyte to zostają wymienione.
Szlifierka kątowa praktycznie każda markowa ma taki safety feature, hikoki wgniata ją na wstępie jeśli chodzi o moc i wydajność bo ma 36V (zreszta hikoki ma chyba najlepszą szlifierkę na rynku)
ja mam szlifierkę skila na aku. Z lini Skil Red Line. Może jest tu ktoś kto zna tą line narzędzi?? Dokupiłbym jeszcze ze dwa czy trzy narzędzia. Jak ten skil jest pozycjonowany w Boschu?? Opinie na necie są lepsze od zielonego. Aku sa chwalone. Jestem majsterkowiczem sobotnio/niedzielnym, wymagań wielkich nie mam 😉
Reklamowałem ostatnio wkrętarkę DeWalta. Głośno chodzi. Kilka dni trwało. Rejestruje się reklamację na stronie, wysyłają kuriera, naprawiają, odsyłają.
Sobie myślę, że brakuje tu jednego jeszcze etapu doboru narzędzi: ręcznych. Mam wrażenie, że często warto kupić piłę ręczną, zamiast narzędzia elektrycznego i mieć wykonaną dobrze robotę.
Fajny film. Ja osobiście na użytek domowy zakupiłem dużą kolekcję narzędzi Ryobi. W pracy natomiast (budujemy osiedla, domy plus okazyjnie wykończeniowa) korzystaliśmy z narzędzi Festool (były ok), jednak po przesiadce na narzędzia Milwaukee w mojej ocenie cena/jakość/użytkowanie/awaryjność jest nieporównywalnie lepsza na korzyść Milwaukee. W żaden sposób nie podważam Twojej oceny, jednak nie jestem w stanie się z Tobą zgodzić co do części opinii zawartych w filmie powyżej. Każdy z nas jednak ma swoje własne doświadczenia oraz opinie, tak wiec ogólnie dobra robota (film). Pozdrawiam
Osobiście uważam że do niektórych narzędzi warto dołożyć $ jeżeli zależy wam na precyzji lub małospotykanej urzyteczności (funkcji). Przykładem może być precyzja cięcia lub głębokość szlifowania – patrz zagłębiarki Festool i Mafell, wyrzynarka Maffel, szlifierki Renofix Festool itp. Jeżeli chodzi o narzędzia które mają tylko prosto uciąć to narzędzia w klasie DeWalt jest mistrzem świata – ze względu na proporcję ceny do jakości wykonania narzędzia . Jeżeli wybierzecie jakąś platformę baterii to trzeba się jej trzymać doinwestowujcie ściśle wyspecjalizowane narzędzia dzięki którym wskoczycie na wyższy poziom swoich prac.
Nie wiem posiadam praksaida 3 lata w firmie i nie idzie go zarżnąć był Bosh to rok i do reklamacji. Obecnie jestem w Milwaukee i jestem zadowolony. A co do mocy to Bosh i Makita mają serie 36 oraz 40V. Z tego co ja widzę i jak rozmawiam z ludźmi z innych firm to 90% z nich mówi że Festoll jest przereklamowany. 😉
1. Narzędzia to jedno, ale nawet najlepsze nie zastąpią doświadczenia. 2. Moc urządzenia jest iloczynem prądu w czasie Ah i napięcia V. 3. Wg mnie granicę budżetu wyznacza to jest to czy robimy to dla siebie czy zarobkowo bo wtedy potrzeba niezawodności i narzędzi na których można polegać, jak choćby nawet zwykła poziomica. 4. Co do Parkside to do prac domowych raczej zupełnie wystarczy. Ostatnio wierciłem kilkanaście otworów Parksidem 12v w kantówkach 10x10cm i z nowym wiertłem 8 i spokojnie dawała radę. Mam też popularną zakrętarkę Hitachi która jeszcze była na baterie NiCd i ona się nie umywa do dzisiejszym tanich urządzeń. Z Biedronki mam czołg i też nie narzekam. Ryobi flexa 125mm i ma taką przypadłość że grzeje szczotki pozostawiony podłączony do prądu reszta bez uwag. Kilka innych elektronarzędzi, ale dla mnie granicą jest to że robię dla siebie, gdybym robił za kasę to na pewno szedłbym w sprawdzone marki. Pracowałem kiedyś 1 dzień szczypcami tanimi polskiej marki i ciąłem tylko przewody 0.5 i 0.7mm2 oraz na drugi dzień boczkami Knipexa – wierzcie lub nie ale ich cena nie bierze się znikąd, ręka Wam podziękuje.
pracowałem w Szwecji z innymi czy to Polakami, Szwedami .Przyjeżdża raz taki magik wszystko z festoola a tak kaszanił robotę że masakra.Narzędzia ważne i to takie które nie zawiodą ale umiejętności najważniejsze.Co do wymiany głowicy to parkside wydał taką wkrętarkę na 12v ,ściągasz głowice i masz od razu bita.
https://youtu.be/4yw5PS4orDc a więcej z mojego warsztatu tutaj 😉
Bmw = będziesz miał wydatki
Osobiście posiadam budżetowego dewalta i jestem bardzo zadowolony, przeżyła całą budowę domu i upadek z 4 metrów przy więźbie dachowej i dalej kręci. Mam też budżetową dedre 35nm i nie mogę powiedzieć że jest zła, do gk nawet lepsza bo sporo lżejsza od dewalta ale były czynności z którymi by sobie nie poradziła.
Jak dla osoby która testuje narzędzia zalecam douczenie się z elektrotechniki. O pojęciach jak napięcie, natężenie, pojemność akumulatorów i ich wydatek prądowy.
Festool trochę przerost formy nad treścią inni producenci też mają porządny sprzętu nie za takie pieniądze i też dają rade. Dla stolarki jak najbardziej.
AEG jest półkę wyżej jak DeWalt.
Dobry poradnik i porównanie. Dzięki i leci ŁAPKA.
A jak się nie zarejestrujesz , to na ile jest gwarancja?
Pracowałem festoolem, Makitą, Metabo, DeWalt Bosch, Milwaukee i oczywiście marketowcami.
Festol na całkowicie nie adekwatnie zawyżoną cenę.
Kupują je raczej ludzie którzy chcą poczuć się lepiej niż efektywnie pracować. Nie ma w festoolu NICZEGO co deklasuje konkurencję, są to bardzo dobrze wykonane elektronarzędzia które powinny kosztować 1/2 ceny czyli tak jak wszystkie marki uważane za profesjonalne.
Nie wiem jak jest z Hilti bo nie używałem ale podejrzewam że w tym przypadku jest podobnie jak z festoolem.
Hej, co powiesz na temat takiego zestawu firmy STANLEY?
bzdury, większość narzędzi działa na tych samych podzespołach. Chcesz sobie złożyć narzędzie i wprowadzić na rynek proszę bardzo, ale nie możesz podskoczyć wyżej tych co dyktują rynek. Więc firmy czołowe to zwykli bandyci a nie łoł. Jak nie rozumiesz to się dowiedz co to wojny patentowe
Dodam jeszcze że batero od Boscha professional pasuje do Makity co prawda nie wskakuje w zatrzask ale do sprzętów stacjonarnych jak radio czy naświetlacz się nadaje.
Pozdrawiam
mniej mocy na akumulatorze o mniejszej pojemności? Pierwsze słyszę. Krótszy czas pracy, ale moc jest ta sama.
Bosch też dobra firma
A Parkside performance daje 5 lat bez rejestracji i w miarę szybko realizują reklamacja dając nowy sprzęt
Większość elektronarzędzi jakie mam to Makita i Metabo i tez wszystkie maja eleganckie skrzyneczki, wiec to nie tylko zaleta Festool.
kompatybilność akumulatorów to np. Bosch + Wurth jest kompatybilny ze sobą, podobnie praski akumulatorowe niektóre korzystają z aku Makity. Ogólnie (niestety) nie ma standardu i trzeba od początku iść w jedną markę i system (w przypadku Makita 12V i 18V najbardziej popularne).
Chciałbym zaznaczyć że Ah mają wpływ tylko na długość pracy. Nie mają żadnego wpływu na moc… Masz 18v to masz 14.4 itp. Nie mieszaj ludziom w głowach. Taka szlifierka np. bedzie działać tak samo na baterie 1.3 jak i na 6 Ah różnica tylko w czasie pracy.
AEG to firma córka Milwaukee tak samo jak Ryobi. W zielonych testują elektronarzędzia jak się sprawdzą i przyjmą na rynku to wtedy Milwaukee wypuszcza swoje. Ja pracuje jako monter używam sprzętu Milwaukee, elektronarzędzia oraz system pakowania i jestem zadowolony. Mam też np. sprzęt z Bosch Professional wkrętak Go 2 jest mega. Już raczej idę w jeden system bateryjny także raczej nie będę zmieniał. Co powiesz na temat elektronarzędzi Makity?
Fajnie wytłumaczone
Bardzo fajny materiał ,a co Pan sądzi o marce sparky ?
Nie żebym się czepiał. Ale argument typu "W każdych tyvh narzędziach czegoś mi brakowało, a kurde tutaj można by to inaczej zrobić – ale co ?" czy kolejny "A to kurde jest tak a to mogłoby być tak – znowu nie wiadomo o czym mówisz". Jestem tu pierwszy raz i uważam te 35 min. za zmarnowany czas, mało tego… mam wrażenie, że sponsoring Festool'a się zgadza. Ominąłeś wiele mocnych marek które są obok albo i wyżej np. DeWalta. Jak dla mnie żadnych przeważających argumentów nie podałeś. Probówaleś powiedzieć o wszystkim a powiedziałeś jedynie "festool jest kozak wszystko inne to średniowiecze".
Najwyższa półka Panasonic
Przy Festoolu warto tez wspomnieć, że przed upływem 3 lat gwarancji można za darmo wysłać narzędzia na przegląd, wyczyszczenie i przy narzędziach akumulatorowych sprawdzają poziom zużycia akumulatorów. Jeżeli spadną poniżej jakiejś wydajności to akumulator zostanie wymieniony. Tak samo inne podzespoły, jeżeli są zużyte to zostają wymienione.
Szlifierka kątowa praktycznie każda markowa ma taki safety feature, hikoki wgniata ją na wstępie jeśli chodzi o moc i wydajność bo ma 36V (zreszta hikoki ma chyba najlepszą szlifierkę na rynku)
BMW ? Czyli szybko się psują i są bardzo drogie w naprawie ?
Festoola tak rzuć, zobaczymy czy będzie działać 😉
Jest taka opcja że pasują między markami, bo firma marketową Nac ma dokładnie te same baterie co parkside dokładnie 😁
ja mam szlifierkę skila na aku. Z lini Skil Red Line. Może jest tu ktoś kto zna tą line narzędzi?? Dokupiłbym jeszcze ze dwa czy trzy narzędzia. Jak ten skil jest pozycjonowany w Boschu?? Opinie na necie są lepsze od zielonego. Aku sa chwalone. Jestem majsterkowiczem sobotnio/niedzielnym, wymagań wielkich nie mam 😉
Reklamowałem ostatnio wkrętarkę DeWalta. Głośno chodzi. Kilka dni trwało. Rejestruje się reklamację na stronie, wysyłają kuriera, naprawiają, odsyłają.
Sobie myślę, że brakuje tu jednego jeszcze etapu doboru narzędzi: ręcznych. Mam wrażenie, że często warto kupić piłę ręczną, zamiast narzędzia elektrycznego i mieć wykonaną dobrze robotę.
Fajny film. Ja osobiście na użytek domowy zakupiłem dużą kolekcję narzędzi Ryobi. W pracy natomiast (budujemy osiedla, domy plus okazyjnie wykończeniowa) korzystaliśmy z narzędzi Festool (były ok), jednak po przesiadce na narzędzia Milwaukee w mojej ocenie cena/jakość/użytkowanie/awaryjność jest nieporównywalnie lepsza na korzyść Milwaukee. W żaden sposób nie podważam Twojej oceny, jednak nie jestem w stanie się z Tobą zgodzić co do części opinii zawartych w filmie powyżej. Każdy z nas jednak ma swoje własne doświadczenia oraz opinie, tak wiec ogólnie dobra robota (film). Pozdrawiam
Festool czy hilti najlepsze?
A może coś na temat w branży slusarsko spawalniczej typu spawarki polatomaty plazmy pracujące w przemyśle
👍
Czego kolego niepokazales najlepszą wkrętarkę panasonic niema lepszej pozdrawiam
Święta trójca elektronarzędzi
festool do drewna
fein do stali
hilti do betonu
Osobiście uważam że do niektórych narzędzi warto dołożyć $ jeżeli zależy wam na precyzji lub małospotykanej urzyteczności (funkcji). Przykładem może być precyzja cięcia lub głębokość szlifowania – patrz zagłębiarki Festool i Mafell, wyrzynarka Maffel, szlifierki Renofix Festool itp. Jeżeli chodzi o narzędzia które mają tylko prosto uciąć to narzędzia w klasie DeWalt jest mistrzem świata – ze względu na proporcję ceny do jakości wykonania narzędzia . Jeżeli wybierzecie jakąś platformę baterii to trzeba się jej trzymać doinwestowujcie ściśle wyspecjalizowane narzędzia dzięki którym wskoczycie na wyższy poziom swoich prac.
Nie wiem posiadam praksaida 3 lata w firmie i nie idzie go zarżnąć był Bosh to rok i do reklamacji. Obecnie jestem w Milwaukee i jestem zadowolony. A co do mocy to Bosh i Makita mają serie 36 oraz 40V. Z tego co ja widzę i jak rozmawiam z ludźmi z innych firm to 90% z nich mówi że Festoll jest przereklamowany. 😉
Spoko film
Szlifierka makity 18v lxt series też ma zabezpieczenie które pokazałeś, że po rozładowaniu baterii, nowa bateria nie " odpala" szlifierki
Ja akurat mam wszystko makity 18v lxt albo 230v razem około 20 narzędzi, ale nie jestem haterem innych marek
Pozdrawiam
1. Narzędzia to jedno, ale nawet najlepsze nie zastąpią doświadczenia. 2. Moc urządzenia jest iloczynem prądu w czasie Ah i napięcia V. 3. Wg mnie granicę budżetu wyznacza to jest to czy robimy to dla siebie czy zarobkowo bo wtedy potrzeba niezawodności i narzędzi na których można polegać, jak choćby nawet zwykła poziomica. 4. Co do Parkside to do prac domowych raczej zupełnie wystarczy. Ostatnio wierciłem kilkanaście otworów Parksidem 12v w kantówkach 10x10cm i z nowym wiertłem 8 i spokojnie dawała radę. Mam też popularną zakrętarkę Hitachi która jeszcze była na baterie NiCd i ona się nie umywa do dzisiejszym tanich urządzeń. Z Biedronki mam czołg i też nie narzekam. Ryobi flexa 125mm i ma taką przypadłość że grzeje szczotki pozostawiony podłączony do prądu reszta bez uwag. Kilka innych elektronarzędzi, ale dla mnie granicą jest to że robię dla siebie, gdybym robił za kasę to na pewno szedłbym w sprawdzone marki. Pracowałem kiedyś 1 dzień szczypcami tanimi polskiej marki i ciąłem tylko przewody 0.5 i 0.7mm2 oraz na drugi dzień boczkami Knipexa – wierzcie lub nie ale ich cena nie bierze się znikąd, ręka Wam podziękuje.
pracowałem w Szwecji z innymi czy to Polakami, Szwedami .Przyjeżdża raz taki magik wszystko z festoola a tak kaszanił robotę że masakra.Narzędzia ważne i to takie które nie zawiodą ale umiejętności najważniejsze.Co do wymiany głowicy to parkside wydał taką wkrętarkę na 12v ,ściągasz głowice i masz od razu bita.